• Isten hozta
  Isten hozta

  Isten hozta

  Az én városom, Dunaszerdahely helytörténeti portálon!

  2012. június 22-én indult helytörténeti portálunk célja egyértelmű: sajátos választ akarunk adni a körülöttünk élő emberek számára, hogy mit jelent magyarságunk, mit jelent a gyökerekhez való kötődés, az identitásnak ezek a szálai hogyan is határozzák meg a mi magunk, de főképp gyermekeink jövőbeli életét, boldogulását. Múlt nélkül nincsen jövő, szokták mondani. Mi ezt a múltat akarjuk a kedves szöfröző előtt feltárni, megmutatni. Jelként felemelni...

  Elolvasom a legújabb bejegyzéseket!

   

 • Várjuk a segítségét!
  Várjuk a segítségét!

  Várjuk a segítséget!

  Dunaszerdahely emlékeit kutatjuk!

  Sajnos mindig kevesen vagyunk, és hogy jó munkát, mindenki számára értékeset hozzunk létre, ahhoz az Ön segítségére is szükségünk van. Keressük Szerdahely még ma is fellelhető emlékeit - képeket, képeslapokat, dokumentumokat, régi újságokat (pl. Csallóközi Lapok, Csallóközi Hírlap), tárgyi emlékeket stb. Ha tud, vagy szeretne segíteni, kattintson a lenti gombra!

  Igen, segítek!

   

 • Ön mire emlékszik?
  Ön mire emlékszik?

  Ossza meg emlékeit!

  Ön mire emlékszik? Írja meg nekünk!

  Sokan visszaemlékeznek még a régi városra, az egykor itt élt emberekre. Az emlékek elő-előbukkannak. Írja meg nekünk ezeket, még ha csak pár sorban, gondolatfoszlányban is. Segítse így is a munkánkat!

  Szeretnék pár sort küldeni

   

 • Küldjön hírt, programajánlót!
  Küldjön hírt, programajánlót!

  Küldjön hírt, programajánlót!

  Írjuk meg együtt a közös szerdahelyi eseménynaptárt!

  Sokszor kellemetlen, hogy nem tudunk egymás rendezvényeiről, programjairól. S milyen jó lenne, ha mindezt végre egy helyen tudnánk megnézni.

  A jobb oldalsávban található eseménynaptárral ez lenne a célunk. Azonban hogy minél színesebb és gazdagabb legyen ez a programajánlat, bizony szükségünk van arra is, hogy minél többen elküldjék programajánlókukat!

  Hírt,  eseményajánlót küldök!

   

Dunaszerdahely történelmi blogja | Korok, gondolatok

Katonahősökre is emlékezünk

Az I. és II. világégés borzalmait településünk lakói nem csupán az 1914–18-as hadifogolytáborral élték meg, hanem a sorozások, bevonulások után a hadszíntereken, a frontokon számos dunaszerdahelyi, illetve akkor még sikabonyi katona szolgált. A szerencsésebbek hazajutottak, ám voltak, akiknek nyughelye mindmáig ismeretlen, akik Oroszoszág, Bosznia, vagy Olaszország jelöletlen katonasírjaiban, tömegsírjaiban pihennek. November 2-án Dunaszerdahelyen őrájuk, és a város további polgári áldozataira (a bombázások halottjaira, a városból a gázkamrákba hurcolt zsidó lakosokra) emlékezünk, kegyelettel.

Dunaszerdahely város I. és II. világháborús hősi katonahalottjai

I. világháború
Alföldi Vince, Androvics Ernő, Banga József, Bazsó János, Bednárik József, Bély Ferenc,
Beranek József, Bíró Vendel, Blau Hermann, Bognár Imre, Breuer Ernő, Brichta Ferenc,
Bukovecz György, Dani János, Darázs József, Dr. Pető (László?), Engel Márk, Erdős Mihály, Ettenberger Pál József, Fischer Ignác, Fleischmann József, Füleky Lajos, Goldstein Eduard, Grűnwald Ferenc, Gyulai Lajos, Hlatki Károly, Hordos István, Kaufmann József, Kelo János, Kohn Jónás, Kohn Mayer, Kokos István, Koszo Ádám, Lauterbach Mihály, Lengyel Sándor, Linka József, Lusztig Mihály, Marschal Lajos, Mayer Flórian, Mayer Mihály, Mészáros István, Mihályfi Pál László, Nagy Imre, Nagy Vince,
Németh István, Perczel Béla, Perlgrund Mózes, Petrovics Gáspár, Pirk László, Pirovics Géza Pál,
Pokledinacz Máté, Poláček Pál, Pollák Izsák, Porgesz Benő, Porgesz Ignác, Puha Imre, Raska Pál,
Reisz Jakab, Rosenbaum Vilmos, Sárközi Ignác, Sárközi Péter, Sárközi András, Schlesinger Márkusz, Schvab Anton, Škraba Štefan, Stern Artúr Lázár, Stern Ignác, Stern Lázár, Stern Simon, Stöckl József, Struhár József, Szalay Edmund, Sztriha Ferenc, Varga Sándor, Vollner Dávid, Vörös István,
Weiner Gottlieb, Weiner Pinkasz Mayer, Weisz Izidor, Weisz Juda, Weisz Mózes,
Wimmer Garson, Zilizi Nándor

II. világháború
Bedi József, Bohuniczky János, Bohuniczky József, Cseh Móricz, Csejtei Sándor, Csomor Zoltán,
Derzsi István, Sándor József, Sárkány Imre, Sidó József, Szalay Lajos, Újhelyi István, Újhelyi Lajos,
Vésey Imre, Alföldi József, Balla Flórián, Bazsó Géza, Bazsó István, Bazsó József, Bazsó Lajos,
Bazsó Sándor, Marczell Mihály, Mihalik Ferenc, Misik Lőrinc, Nagy Vilmos, Németh László, Óllé Sándor, Póda Vince, Tóth Lajos, Klebach János, Klofáč Károly, Lakatos Ferenc, Lengyel Imre, Lengyel Nándor,
Majer Mihály, Marczell János, Godány (), Gutai András, Horváth László, Horváth Péter,  Jonás Vilmos, Juhos János, Káár János

II. világháború – Sikabony község
Antal István, Antalics Lajos, Benes József, Balaskó László, Balaskó János, Balaskó Ferenc, Borbély Lajos,
Borbély Miklós, Boráros László, Bódis Gyula, Csepi József, Csibrei Imre, Dudás Ferenc, Elek János,
Egri Ferenc, Érsek András, Érsek Flórián, Gyurkovits Pál, Helyes József, Kulacs Ernő, Kovács Imre,
Lukács János, Modrüczky István, Nagy Endre, Orbán György, Papp Ferenc, Roszinszki Mihály,
Rigó Rudolf, Szabó Károly, Szabó László, Tősér István, Vass István, Zöld György.

Emléküket kegyelettel meg kell őrizzük!

Képek beküldése | Képeslapok, dokumentumok feltöltése

Várjuk digitálisan és személyesen is az egykori képeket, képeslapokat, újságokat, emlékeket. Ide kattintva vagy online beküldheti azokat, vagy elérhetőségeinken kapcsolatba léphetünk!

Fórumozz! | Keress minket a közösségi hálón!

Az én városom, Dunaszerdahely elérhető a közösségi oldalakon is. Ha kérdése, észrevétele, ötlete, hozzászólása van, ott megteheti. Ide kattintva elérhet bennünket!

Az én városom | Helytörténeti verseny

Dunaszerdahely Város Önkormányzata várostörténeti versenyt hirdet az alap- és középiskolák, valamint az óvodások számára. Érdemes lesz bekapcsolódni!

Híres eleink mondták | Idézetek városunk jeles elődeitől...

Két szegényház számára hagyok huszezer forintot (...) és ekként a családom által megjelölt alkalmas helyen szegényház építtessék. Ugyanott szegények a család által vétessenek fel és amint az más szegényeknél is szokás, ruháztassanak és vagy naponként bizonyos összeg szabassék ki nekik, vagy élelmeztessenek.”

(Kondé Miklós püspök)

Feliratkozás hírlevélre | Hogy mindenről időben értesülj!

Küldj üzenetet! | Kérdezz bátran

Hány szeme van egy embernek? (Számmal írva!)
E-mail
Tárgy
Üzenet
You are here: Home Blog A 20. századtól az első világégésig Katonahősökre is emlékezünk